Utolsó kommentek:

Uff én szóltam 2024.03.15. 19:35:13

Az iversity-n a Business Analysis tanfolyam már sajnos nem található meg, de kösz, hogy írtál róla részletesen. Ha esetleg tudsz hasonlót, aminek van ingyenes része is, azt írd meg itt légyszi.

Bejegyzés: Milyen kompetenciákkal rendelkezzen egy üzleti elemző? (Business Analysis 101 képzés, 1. kurzus)

Koenigsberger 2024.03.15. 19:34:52

Én is köszönöm. Most tanulom a BA-t, de a hivatalos syllabust követő tanfolyam felénél elvesztettem a fonalat. Csak kavarogtak ezek a semmihez nem köthető, elvont fogalmak, modellek, követelmények, leírások, elnevezések, kifejezések -- rétestészta az egész, erre húzom, erre nyúlik, arra húzom, arra nyúlik... Előtte a project managementen átverekedni magam ehhez képest gyerekjáték volt, mert ott megvolt a honnan-hogyan/miért-hova. Próbálom abba beleilleszteni a BA szerepkörét is (mert végül is a PM-ben egy szereplő) és úgy kibogozni ezt a sok modellt/folyamatot/követelményt stb... Így találtam ezt a blogot is. Jók a példák, így már érthetőbb, hogy mit miért kell csinálni.

+ Legalább a magyar megfelelőket is megtanulom. Dicséretes, hogy az üzleti elemzés nem csak valami hunglish-bikkfanyelvet használ, mint az IT.

Bejegyzés: Követelménykezelés (Business Analyst 101 képzés, 4. kurzus)

habosvilla 2017.07.15. 11:39:08

@KissArmin: Kedves Ármin, el kellett újra olvasnom ezt a 2015-ös bejegyzést, hogy megértsem, hol csúszott ennyire félre a kettőnk közötti kommunikáció. Véletlenül sem akartam lenézni, sem ilyen "nárcisztikus" formában összehasonlítani tudományos fokozatokat, illetve diplomákat a tudományos fokozatokkal. Amit a felém intézett, "gyakran ismételt kérdéseknél" írtam az csak annyit jelentett, hogy a kettő nem ugyanaz: gyakran össze szokták téveszteni a PhD végzettséget az orvosi és a jogi szakmával, és ebben a bejegyzésben többek közt ezt a félreértést próbáltam tisztázni. Szerintem ebből a szempontból ugyanazt mondjuk, és sajnálom, hogy bármilyen összehasonlítást olvasott ki a nyelvezetből részemről.

Bejegyzés: Egy PhD szigorlat margójára: tények és tévhitek a doktori képzéssel kapcsolatban

KissArmin 2017.07.15. 11:29:20

Kedves Lilla!

Ahogy írta is, tapasztalatokból ír. Sok igazság van benne, de egy-két dolgot helyretennék.
Egyrészről nekem -bár lehet, tévedek- elég nárcisztikus a PhD-ről való ömlengés és az orvosi (és jogi) diploma, illetve az ő doktori címük degradálása egy neveléstudományi PhD-hez képest.
"Mikor nem PhD csoporttársakkal vagy PhD-n végzettekkel beszélgetek" A PhD nem egy olyan dolog, amin végezni lehet, az egy tudományos fokozat, ahogy később Ön is írja, doktori iskolában lehet végezni és a fokozat a PhD. (Ez csak egy kis nyelvtani pontosítás.) De azt ne akarja nekem beadni, hogy adott esetben egy jogásszal vagy orvossal nem tud vagy nem mer a PhD-ről beszélni, mert meghaladja a képességüket és nem értik...
Azért a matematikus PhD-t vagy egy orvosi egyetemet (mindkettő említésre került a bejegyzésben) ne emlegessünk egy lapon a neveléstudomány (BTK/PPK) PhD-vel.
Szóval egyrészt a "blogot írok a PhD-mről" is, de a más szakok, kutatási területek lenézése aztán végképp nárcisztikus, önimádó hatást kelt.
Szóval, számomra kissé röhejes, hogy egy bölcsész vonalon mozgó ember (még ha az ELTE-n a PPK-n van a pszichológia, akkor is bölcsészettudományi a képzés) azt fejtegeti, hogy az orvosok nem annyira érdemlik meg a Dr-t, mint ők. Legalábbis ez az álszerény "nem vagyok felsőbbrendű" duma mindenképp erre enged következtetni.
Akkor most az orvosok/jogászok kapcsán még valamit helyretennék, mert maga lenyomott egy keményen demagóg dumát. Az orvosok és jogászok NEM kapják a doktori címet. megdolgoznak érte, keményen. A maga bejegyzéséből úgy jön le, mintha kb hozzájuk vágnák.... Meg lehet próbálni elvégezni egy orvosi vagy jogi egyetemet, aztán lehet arról beszélgetni, hogy a 6 éves orvosi vagy a 3+2+3 (BA, MA, PhD) bölcsész/pszicho képzés volt-e összességében nehezebb. By the way, a jogászok közül is sokan, de az orvosok közül aztán főleg sokan raknak le az asztalra az MD után PhD-t is, akkor meg aztán végképp nem emlegessük egy lapon a kettőt.
Valóban egyik sem tudományos fokozat (se a jogi, se az orvosi diploma). A jogászok nagyon kevés országban kapnak amúgy Dr-t (Jurist Doctor), viszont az orvosok a világ minden országában megkapják az MD (Doctor of Medicine, tehát az Orvostudományok Doktora címet). Sok orvos megy egyébként utána PhD képzésre (mint már írtam), ha megszerzik a fokozatot (és azt se akarja beadni, hogy adott esetben egy orvosi témájú PhD könnyebb lenne egy neveléstudományinál....), akkor használhatják az MD és a PhD-t is. Pl: Dr. Gipsz Jakab MD, PhD.
Amin a leginkább megakadt a szemem, és itt kemény nyelvtani csúsztatás van: a doktornénis bekezdés. Ez ugye csak egy vicc akar lenni? A "doktornéni" és a "doktorbácsi" orvos, mivel az orvosok megnevezése a legtöbb nyelven doctor (vagy ennek egy variánsa), így a magyarban is a doktor szót használják az orvos szinonimájaként, hisz az a szakma másik neve, innen jön a proli rövidítés, a doki (amit szintén csak orvosra használnak, mivel ő a doktor, a jogász meg jogász, a bölcsész meg bölcsész). Így a doktornő, doktor úr megszólítás is az orvosi szakmának szól, nem a doktori címnek vagy doktori fokozatnak. Mondok egy példát: ha egy mérnök PhD-t szerez, ő nem lesz doktor úr, hanem mérnök úr/főépítész úr stb... lesz, legalábbis a megszólítása. Tehát hiába szerez valaki jogi doktorit, PhD-t, attól még nem lesz orvos, nem lesz doktornő, mert ez a FOGLALKOZÁSRA vonatkozik, nem a címre. Ergo egy britnek nem mondhatja azt, hogy "I'm a doctor.", mert nem az és kész. Ott pedig csak és kizárólag az orvost szólítják doctor-nek. (Természetesen az I'm Dr. XY más tészta, de ott a Dr. címet/fokozatot jelöl.) Tény, hogy egy PhD (papíron) magasabb képzési szint, mint az orvosok MSc-je, de attól még igaz, amit fentebb írtam.

Üdv.
Sok sikert a továbbiakban!

Bejegyzés: Egy PhD szigorlat margójára: tények és tévhitek a doktori képzéssel kapcsolatban

Kőrössy Zakeus 2017.07.15. 11:29:18

Kedves Lilla!
Esetleg arról tudsz valamit, hogy a négy sarkon emelt óriás szobroknak mi lett a sorsa?

Üdv.: András

Bejegyzés: A Nyugdíjbiztosítási Székház története - "Budapest első felhőkarcolója"

habosvilla 2016.02.02. 01:13:16

Köszönet a sok-sok javításért és kiegészítésért Soltész Annának, aki a Zeneakadémia korábbi hallgatója, korábban zenetanárként dolgozott, jelenleg pedig idegenvezető, így nagy hitelességgel tudta korrigálni félreértéseim, amelyeket a szövegben is javítottam.

Bejegyzés: A Zeneakadémia "múzsája mindannak ami szép"

szakértőbb 2016.01.22. 13:08:39

Kedves Lilla!
Köszönet az érdekes beszámolóért, és sok sikert a továbbiakhoz!
Érdemben annyit fűznék hozzá, hogy az általam látott védéseken MINDEN esetben a jelöltnek be kellett mutatnia a kutatásait kb. 25-30 percben.
Szeretném azt is hozzátenni, hogy komolyabb helyeken a házi védés a legkevésbé sem formális, nem követi automatikusan az éles...
Még egyszer sok sikert és szurkolok!

Bejegyzés: Egy PhD szigorlat margójára: tények és tévhitek a doktori képzéssel kapcsolatban

habosvilla 2015.11.15. 01:05:38

@Marengoo: Szia, köszönöm szépen. :) Nem zárom ki a lehetőségét, hogy még lesz ilyen poszt, de anno erről a kurzusról ennyit írtam. Mostanában a saját kutatásommal vagyok elfoglalva, de visszatérek még a blogra.

Bejegyzés: Követelménykezelés (Business Analyst 101 képzés, 4. kurzus)

Marengoo 2015.11.15. 00:59:53

Szia! Nagyon érdekes volt az első négy rész. Akarod folytatni?

Bejegyzés: Követelménykezelés (Business Analyst 101 képzés, 4. kurzus)

habosvilla 2015.07.29. 17:59:10

@kovcskati: Nahát, köszönöm a javítást! Az idegenvezetőre hagyatkoztam ebben a kérdésben, és sajnos nem néztem utána a bejegyzés írása közben.

Bejegyzés: A Zeneakadémia "múzsája mindannak ami szép"

kovcskati 2015.07.29. 17:53:43

Az emeleti "jelentéktelenebb" freskó nem Kőrösfői alkotása, hanem Zichy István Hegedűszót hallgatók képe. (Raffay Endre: Apollón szentélye c. könyv alapján)

Bejegyzés: A Zeneakadémia "múzsája mindannak ami szép"

br17 2014.08.25. 11:16:19

Kis adalék a kandallóba rejtett öntöttvas fűtőtestek történetéhez:
Eredetileg e központi fütéses házak előtereit, és így a lépcsőházaikat is fűtötték. Az 1950-es évek elején ezek a radiátorok a vasgyűjtés áldozatául estek, mert a házakat kezelő IKV luxusnak ítélte ezeknek tereknek a temperálását.
Egyébként szintén az 1950-es években ezekbe a házakba vezették be a Margit-szigeti termálvizet használati melegvízként, és később ugyanezekben a házakban volt először távfűtés is, ekkor leszerelték, és elszállították a kazánokat, ezzel egyidejúleg megszüntették a termálvíz használatát, mert ez lerakódásokat okozott mind a csővezetékekben, mind a fürdőkádakban.

Bejegyzés: Újlipótváros és a nem-Bauhaus

Kiddy (dugnám nikki sixx-et!) 2014.08.25. 11:16:16

Ó, boldog délegyházi idők... Látom, nem arra mentetek, amerre a házikónk volt, az már tényleg nagy kitérő lett volna, igen.
Jó kis hely, mindig hiányozni fog. A kutyás strand is szuper!

Bejegyzés: Délegyházi strandok egy kis gyalogtúrával

Kiddy (dugnám nikki sixx-et!) 2013.02.04. 11:13:29

Első! =D
És felveszlek a feedreaderbe.
Éljen a süngora!
Na, de hogy releváljak is, a Szépművészetiben egyszer voltam csak, a Van Gogh kiállításon, és az nagyon tetszett. Össze kéne egyszer szedni a bátorságom és bevállalni egy Klimtet, ő a kedvencem. =)

Bejegyzés: Karikatúrákkal, szöges asztallal és Cézanne-nal csábít a Szépművészeti

habosvilla 2013.01.31. 13:22:32

@törzsmókus: Igen, a kilógó fontok sajnos tényleg csúnyák. Van néhány "egyszerűbb" betűtípus, amely támogatja az Ő és Ű betűket, úgyhogy azért érdemes tenni egy próbát!

Bejegyzés: Így készítünk weboldalakat! /A hallgatók/

törzsmókus 2013.01.31. 10:49:39

nincs a WIXen olyan betűtípus, ami kezelné az ő, ű betűket? mert addig nem ajánlanám jó szívvel senkinek – szerintem nagyon igénytelen a „kilógó” típusú betű

Bejegyzés: Így készítünk weboldalakat! /A hallgatók/

Mészáros Katalin Mária 2012.07.24. 09:19:42

Kár, hogy nem tudtam, hogy jönni fogsz, Lilla - kimentem volna Makkosra én is, hogy megismerkedjünk; én vagyok az FB-oldal létrehozója és működtetője (köszönöm a dícséretet!). Szép, gondos ez az írásod mind a természeti környezetről, mind a templomról; érezni a téma iránti szeretet. Köszönöm, köszönjük!
Te igazi "rajongó" lennél, ha lájkolnád a "Makkosmáriai kegytemplom (Budakeszi-makkosmáriai búcsújáróhely)" FB-oldalt!
(Twitteren vagyok követőd, ott találtam a honlapod címét. )

Bejegyzés: A makkosmáriai kegyhely történetéről
süti beállítások módosítása