Banksy kiállításokon 3 ország 4 városában
2024.12.27. 17:33
Egy kicsit mondhatni Banksy-rajongók vagyunk a férjemmel. Tetszik nekünk ez misztérium, ami körülveszi a neves street art művészt, és persze alkotásainak a szókimondósága is. Úgyhogy az idei budapesti kiállítással együtt már négy különböző Banksy kiállításon jártam, a másik három külföldi látogatás alkalmából történt. Berlin, Róma és Köln után végre Budapesten is megnéztem a (nem hivatalos) Banksy-kiállítást a Király utcai KOMPLEX-ben. A bejegyzésben szeretném mind a négy látogatást kicsit bemutatni, és a kiállítást összehasonlítani.
Első szembetűnő érdekesség, hogy mind a négy utazókiállítás volt, de mind különböző alcímen futott.
- 2018. május 16-án Berlinben a The Art of Banksy: Without Limit tárlatot néztem meg (ami egyébként 2020-ban Budapesten is látható volt).
- 2021. november 26-án Rómában az All About Banksy Exhibition 2 kiállításon jártam.
- 2024. január 18-án Kölnben a The Mystery of Banksy - A genius mind alkotásait néztük meg.
- 2024. május 6-án pedig Budapesten a The World of Banksy: The Street Is A Canvas vagyis magyarul: Az utca a festővásznam című kiállítást láttam, ami 2024. szeptemberig volt látható a KOMPLEX-ben. (Jellemző, hogy már akkor elkezdtem a bejegyzést, de év végéig húztam a befejezését.)
Mind közül a kölni volt a kedvencünk, de egészen hasonló volt ahhoz a budapesti tárlat is. Meglepően hasonló. Viszont majd mindjárt mutatok pár képet, hogy az alkotások reprodukciója hogyan tér el egymástól.
Persze az érthető is egyébként, hogy a 2024-es kiállítások már kidolgozottabbak, hiszen 2018-ban nyilván alkotásból és Banksy-féle atrakcióból is kevesebb volt. Most nem vállalkozom rá, hogy összefoglaljam az életművet, de egyébként a kölni “A genius mind” kiállítás ezt is jól megtette. (Itt szúrnám be azt a disclaimert is, hogy nem vagyok Banksy-szakértő, a célom inkább csak a kiállítások bemutatása és összehasonlítása, illetve ezek kapcsán néhány releváns információ megosztása.)
Helyszínek
A kiállítások helyszínválasztása is egészen érdekes. Berlinben a BIKINI BERLIN - The Concept Shopping Mall pláza emeletén néztük meg a tárlatot 2018-ban, ami Steve Lazarides kurátori munkájának eredménye. Egy informatikai újságírói sajtóúton választhattunk, hogy mit szeretnénk csinálni kikapcsolódásként (és az én javaslatomra ezt néztük meg, haha). Itt igazából a jól megszokott módon az egy kép, egy leírás elv érvényesült, és így mentünk végig teremről-teremre. De akkor még az újdonság varázsa is hatott rám, elégedett voltam a látottakkal.
Rómában a 2021-es tárlat a Chiostro del Bramante reneszánsz épületben kapott helyet, ami kiállítások és koncertek helyszínéül szolgál (belépő: 15-18 euró / felnőtt). Érdekesen kontrasztos volt a klasszikus környezet és a modern témákra reflektáló kiállítás. A tárlat itt kivételesen kétszintes volt, a kettő közötti lépcsőt is izgalmasan megoldották graffiti tagekkel és matricázással, de egyébként maga a kiállítás főleg itt is az egy kép, egy felirat módszert követte. Az emeleti részen volt egy kis vetítés, de ott rengeteg tiltótábla mutatta, hogy nem szabad fotózni vagy videózni (szót fogadtam). Mivel 2021-ben a Covid éve volt, ezért férjemmel minden ilyen kikapcsolódásnak örültünk, amit a lezárások ellenére láthattunk, szóval jól éreztük magunkat.
Kölnben a 2024. év eleji kiállítás tulajdonképpen egy hangárban kapott helyet, a belvárostól néhány villamosmegállóra, az Oskar-Jäger-Straße 99. alatti ehemaliges Autohausban, ami egy helyi időszakos kiállítótérnek tűnik. A furcsa megközelíthetőség ellenére a beltartalom rendkívüli volt. Annyira igényesen oldottak meg minden tematikát, hogy a társaságból mindannyian elismerően biccentettünk a végén, hogy ezt a borsos jegyár (belépő: 20-22 euró / felnőtt) ellenére is megérte megnézni. Itt nem csak képek voltak a falon, hanem a lehető legtöbb dolgot megépítették, rekonstruálták, díszítésekkel és vetítéssel élvezetessé tették.
A 2024-es budapesti tárlat a Király utcai KOMPLEX-ben volt látható, ami a belváros jellegzetes időszaki tárlatoknak otthont adó helye (belépő: 6000-6500 Ft / felnőtt). (Korábban a LEGO kiállítást is megnéztük itt, ami szintén tartalmas volt.) A kölnihez hasonlóan itt sok mindent igyekeztek a képeken kívül vizuálisan érdekesebbé tenni, és ha nem láttam volna pár hónapja a kölni változatot, akkor le lennék nyűgözve. A látványvilág Manu De Ros (díszletfestő, díszlettervező, művészeti vezető, kurátor) és Emre Ezelli (művészeti- és formatervező) párosnak volt köszönhető.
A kiállítás sok-sok termen keresztül tartott, kisebb nagyobb panelekkel, falra festett graffitikkel, szobrokkal és más designelemekkel, vetítéssel operált. Minden mellett magyar és angol nyelvű felirat is szerepelt. A legnagyobb hozzáadott érték egyébként, hogy végre magyarul olvashattam a leírásokat, mert hiába értem a németet és az angolt, de az anyanyelv mégis más.
Néhány Banksy-mű a kiállításokon
Az alábbiakban kiválasztottam pár jellegzetes Banksy-nek tulajdonított művet, ami legalább két kiállításon is megjelent reprodukció formájában. Ezek alapján jól látszik, hogy a művész alkotásait milyen sokféle módon lehet bemutatni. Ez az összehasonlítás pedig szerintem jól tükrözi a különböző tárlatok hozzáállását is az alkotásokhoz, hogy mennyi munkát tettek a másolatokba, vagy éppen az izgalmasabb művészeti bemutatásba.
Lány léggömbbel, 2002
Ha azt mondjuk Banksy, akkor szerintem a legtöbb embernek a Lány léggömbbel vagyis a lufis kislány jut először eszébe. Ami nem is csoda, mivel ez az egyik legrégebbi ismert mű az egyébként anonimitásba burkolózó utcai művésztől. A lufis kislány (The girl with balloon) először 2002-ben jelent meg Londonban, a South Bank városrész Waterloo hídján. Később ezt átfestették, de Banksy több változatával is előállt, amelyek különböző társadalmi témákat támogattak, mint például 2014-ben a szíriai menekülteket, vagy a 2017-es brit választásokat.
Stand with Syria, 2014 (kép a római All About Banksy Exhibition 2 kiállításról, 2021)
A műből több dedikált és nem dedikált, de limitált eredeti nyomat is készült, amit az árveréseken borsos árakon szereztek meg a gyűjtők. Például a Bonhams árverésén 2015-ben a 2004-ben megjelent 150 nyomat egyike több mint 56 ezer fontért (közel 26 millió forintnak megfelelő összegért) kelt el.
Majd 2018-ban történt a jól ismert eset, mikor a Sotheby's aukcióján egy 2006-os változat több mint 1 millió fontért (közel 480 millió forintnak megfelelő összegért) kelt éppen el, mikor a keretbe beépített mechanikus darálóval elkezdte megsemmisíteni önmagát. Végül csak a mű alsó részét darálta le a szerkezet, bár a próbákon Banksy úgy tervezte, hogy az iratmegsemmisítő teljesen végez a papírral. Így viszont a mű még egyedibb lett, és már rögtön a spekulációk arról szóltak, hogy ezzel együtt az alkotás még többet ér. Új címet is kapott, a munkát innentől Love is in the Bin (Szerelem a szemetesben) címmel emlegetik.
A ledarált kép reprodukciója a kölni The Mystery of Banksy kiállításon, 2024
Ez 2021-ben, szintén a Sotheby's aukcióján már 18 millió fontért (azaz több mint 8 milliárd forintnak megfelelő összegért) talált új gazdára. Idén, vagyis 2024. elején pedig azzal került az alkotás ismét a hírekbe, hogy egy koreai kiállítás katalógusa szerint ezúttal a kép már a Girl Without Balloon címet viseli.
2017-ben a britek a lufis kislányt az Egyesült Királyság legkedveltebb alkotásának választották a Samsung egyik szavazásán. Szóval egyáltalán nem meglepő, hogy ez a mű minden Banksy-ről szóló kiállításon ott van, különböző változatokban. Sokszor a plakáton is. Arról nem beszélve, mennyi souveniren megtalálható.
Berlin, 2018 | Róma, 2021 | Berlin, 2018 (+ az árnyékom) |
Budapest, 2024 | Róma, 2021 | Budapest, 2024 |
Szárnyas rendőr (Flying Copper), 2003
A másik, mindenhol jelenlévő alkotás a Flying Copper vagy magyar fordításban a Szárnyas rendőr. A magyar szimbolizálja, ahogy a rendőrség a bűnüldözés helyett az esztétikum ügynökévé válik. Persze ennél részletesebben is lehetne magyarázni a képet, amin egy nyilvánvaló kettősség látszik a mosolygó emotikon és a félelemkeltő öltözet és fegyverzet között. Az olasz kiállítási katalógus szerint a mű a hatalommal szembeni szkepticizmusról is szól, továbbá elítéli a megfigyelést.
Berlin, 2018 | Róma, 2021 | Köln, 2024 |
Budapest, 2024 | Budapest, 2024 | Budapest, 2024 |
Ez a korai munka is sok más munkában élt tovább. A budapesti kiállítás is tele volt több helyen a szárnyas rendőrrel, már a folyosón is ez fogadott minket sorfalba állítva.
Például a Dismaland projektben is előkerült, ahol James Cauty rendőrségi pajzsra rajzolt mosolygós fejjel árulta az alkotásokat. Így vált a fenyegető eszköz a béke jelképévé. A művész weboldala szerint már több mint 400 ilyen kézzel rajzolt pajzsot készített 2013 óta, különböző formákban, például csillogó flitteres változatban is.
Diana bankjegyek (Di-Faced Tenner), 2004
A Dianát ábrázoló 10 fontos bankjegy is rendszeresen előkerül a kiállításokon, ami szintén Kölnben volt a leglátványosabb formában látható, egy aktatáskányi bankjegy formájában. 2004-ben Banksy 1 millió brit font értékben készítette el II. Erzsébet királynő helyett a Diana arcképével ellátott papírpénzeket, amin a Banksy of England szerepel a Bank of England helyett (haha). Egy másik szójáték, hogy az alkotás a Di-Faced Tenner címet kapta, ami a defaced kifejezésre utal.
A pénzt a művész a Notting Hill Carnivalon és a Reading Festivalon kezdte el szétszórni, de leállt a mutatvánnyal, mikor kiderült, hogy az emberek a bárban próbálják azt elkölteni.
Berlin, 2018 | Róma, 2021 | Köln, 2024 |
2019-től a bankó a British Museum állandó kiállításának is része, a valódi bankjegyek paródiájának termében. Érdekes adalék a múzeum kurátorától, hogy régóta szerette volna már a művet kiállítani, de nehezen lehetett megbizonyosodni róla, hogy melyik az eredet Banksy-féle bankjegy, mivel a művész is fénymásolatként terjesztette azt, bár állítólag meggyőzően eredetinek tűnő papírra.
Dávid szobor, 2006
A Dávid szobrokon látszik igazán, hogy mennyire más a kivitelezés a különböző tárlatokon, és tulajdonképpen a Budapesten látott tetszett legkevésbé. A mű eredetileg a Banksy versus Bristol Museum tárlaton szerepelt, ahol a lázadás, a politika és a társadalmi igazságosság témáit dolgozták fel.
Berlin, 2018 | Köln, 2024 | Budapest, 2024 |
Az alkotó a Michelangelo-féle szoborváltozathoz adott pár csavart, először is a Dávid és Góliát közt vívott csata előtti pillanatot akarta megörökíteni. Másrészt a szobor öltözetén egyértelműek az utalások jelenlegi politikai helyzetre, és harcokra. A cél itt is az volt, mint sok más munkáján, hogy a művész az elnyomás elleni fellépést sürgesse.
Elefánt a szobában, 2006
Az elefánt egy elképesztő látványos alkotás, amit nem lehet nem észrevenni, és itt erről van szó. Eredetileg a Los Angeles-i Barely Legal kiállításon megjelent hatalmas, tapéta mintával lefestett és egy nappaliba helyezett elefánt. Tai a szegénység témájának a kerülésére akarta felhívni a figyelmet. Igen-igen, az eredeti kiállításon egy igazi elefántot festettek be, amit kifogásoltak is az állatvédők, és végül eltávolították róla a festéket. Természetesen ezeken a nem hivatalos kiállításokon már műelefántok szerepelnek, viszont az eredeti koncepciónak megfelelően, tapéta mintára festve.
A budapesti tárlaton szerepelt is a Barely Legalon közzétett anyag, hogy miről nem beszélünk a szegénységgel kapcsolatban: 1,7 milliárd ember nem jut tiszta ivóvízhez és 20 milliárd ember él a szegénységi küszöb alatt, vagyis jövedelme nem éri el az alapvető szükségletek kielégítéséhez szükséges szintet.
Köln, 2024 | Budapest, 2024 |
The Walled Off Hotel, 2017
A Banksy-féle hotel installáció 2017. március 11-én nyílt meg a nagyközönség előtt, a betlehemi faltól néhány lépésre, a palesztin és izraeli határ mentén. Az épületben a művész 10 szobát, egy bárt zongorával, galériát és könyvesboltot rendezett be. A kölni kiállításon kiírt információk szerint a hotel eredetileg csak egy időszaki tárlat lett volna, de mivel közel 140 ezer látogatót vonzott, ezért a célokat átgondolták. A szobák a kiírás szerint 30 és 965 dollár között egy éjszakára, és a bevételt a palesztin közösségnek juttatják támogatásként.
Most rákerestem egyébként, a szobák Bookingon is foglalhatók: jelenleg február végéig teltházat mutat, de márciusra például 98 770 Ft-ért (Művész szoba vagy Festői lakosztály) vagy 112 595 Ft-ért (művész lakosztály) tudnék szobát foglalni egy éjszakára.
Köln, 2024 | Budapest, 2024 |
Érdemes a hotel weboldalát megnézni, ahol a szobákról láthatók eredeti képek és több információ is olvasható. Nem szállóvendégek is látogathatják, a múzeum és a galéria 11:00-19:30 közt, a működő bár pedig 11:00-22:00 közt tart nyitva, ahol ételt és italt is lehet rendelni.
Az installációnak politikai üzenete van, amibe egyáltalán nem célom belemenni, viszont azt érdekesnek találom, hogyan lehet ezt a kiállításokon megjeleníteni. A kölni és a budapesti kiállítás is vállalkozott rá, hogy bemutasson egy kis részletet a hotel kialakításából, és videóval egészítse ki, hogyan néznek ki a szobák a valóságban. A budapesti tárlat egy rózsákkal teleszórt ágyat és körülötte képeket villantott fel, a kölni verzióban pedig a zongorás bárt és a majom-londinert is láthattuk.
Banksy alkotások Ukrajnában, 2022
A legfrissebb alkotások közül valók az Ukrajnában készült művek. 2022-ben a művész hét alkotást helyezett el a leginkább bombázott területeken, így Kijevben, Irpinyben, Borogyinkában, valamint Horenkában.
Azóta a műveknek elég érdekes sorsuk van, és rendszeresen feltűnnek a hírekben. A gázmaszkos, hálóruhás nő képét pedig valószínűleg tolvajok vágták ki a helyéről a továbbértékesítés reményében, de őrizetbe vették a gyanúsítottakat, majd egyikük ellen a bírásóág eljárást kezdeményezett 2023. elején.
A tornászlány graffitinek otthont adó toronyépületet lebontották, de a képet átszállították Irpinen belül egy másik helyre 2023. közepén. A Dávid és Góliát történetére politikai felhanggal utaló cselgáncsos alkotásból pedig bélyeget készített az ukrán posta.
A népszerűségüktől függetlenül azért meglepődtem, hogy ezek a frissnek mondható művek is megjelentek a nem hivatalos Banksy kiállításokon 2024-ben. Méghozzá Kölnben és Budapesten is külön teremrészt kaptak, ahol a művek másolatát kis installáció és videó kíséretében állították ki.
Köln, 2024 | Budapest, 2024 |
Kijárat az ajándékbolton át
Exit Through the Gift Shop címmel jelent meg 2010-ben egy dokumentufilm Banksy rendezésében. Úgyhogy a kiállítások is ezzel az üzenettel zárulnak. Bár ha nem jelenne meg az áthallásos felirat, gondolom, akkor is mindenhol az ajándékbolt lenne a kiállítások végén. Mint ahogy a legtöbb kiállítás végén. Erre is utal a film címe.
Na meg hogy az utcai művészettől elvettük az utcai művészet jellegét. Ebben mi sem vagyunk kivételek, jól megvettük a Banksy feliratos lábtörlőt, pineket, kártyát, matricát, füzetet…
Rómában egy kis árnyékot vetett a látogatásra, hogy már a zárás előtti utolsó pillanatban estünk be az ajándékboltba, pár dolgot összeválogattunk, és fizetés után derült ki, hogy két kiállítási katalógust fizettettek ki velünk, miközben csak egyet vettünk. Még ajtón belül voltunk, úgyhogy a reklamációnk miatt visszakaptuk a második katalógus árát. Szeretnénk hinni, hogy ez csak a kapkodás miatt történt, és nem volt benne szándékosság. A katalógus pedig egyébként gyönyörű, keménykötéses, szépen nyomott és nagy képekkel, olasz és angol leírásokkal.
Ugyanezt sajnos a budapesti katalógusról nem tudom elmondani, szóval azt így nem is vettük meg 11 750 Ft-ért.
Köln, 2024 | Budapest, 2024 |
Kíváncsi vagyok, hol fogok legközelebb egy új, utazó Banksy-kiállításba botlani, és az milyen újdonságokat tartalmaz majd az előzőekhez képest.
Szerző: habosvilla
Szólj hozzá!
Címkék: budapest olaszország németország kiállítás művészettörténet Róma Banksy Berlin Köln
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.