IMG_8258.jpg A második napi programtervemnek szomorú aktualitást adott az Új Színház egyik színészének, Huszár Zsoltnak szeptember 17-i halála. Érthető lett volna, ha emiatt az idegenvezetést elhalasztják, de a fekete zászlón és az ajtóba kitett fotón és mécseseken kívül más nem utalt a tragédiára.

A színház után még a Széchenyi István Kereskedelmi Gyakorló Szakközépiskolát látogattuk meg, ahol tanárok és diákok kalauzoltak bennünket körbe a közel 100 éves iskola épen maradt emlékei között. Végül pedig a Pest megyei Önkormányzat következett, melynek üléstermét, udvarait és egykori börtönkápolnáját tekintettük meg.

Új színház

Ahogy beléptem a színházba, rájöttem, hogy én még ott korábban soha nem jártam. Ez azért meglepő, mert ugyan nem vagyok megrögzött színház-fanatikus, de a kultúrsznob és modoros jelzőket is kibírva állítom, hogy szeretem a különböző színházak egy-egy darabját megnézni, és csodálom, hogy ez eddig kimaradt. Pedig ez az épület – számomra kicsit riasztó külseje ellenére – belül nagyon szép! IMG_8195.jpg

Előtere a Lajta Béla által 1909-ben tervezett art-deco elemeket viseli magán, míg színházterme az 1921-es neobarokk átalakítás eredménye, amit Vágó László végzett el. A későbbiekben olvasható, hogy a színház mennyi névváltozáson ment keresztül, ami belső átalakulásokkal is járt. Ezt az arculatot, az art-deco és neobarokk motívumokkal később állították vissza. Az átépítés Europa Nostra díjat kapott. IMG_8151.jpg

Érdekesség még, hogy az emeleten végighúzódó, különböző táblákból összerakott festményszalagot képzőművészeti középiskolások festették meg. IMG_8167.jpg

A bársonyos székeken ülve egy olyan előadást hallgathattunk meg a színház történetéről, ami nagyrészt az Új Színház honlapján is olvasható. Az épület 1909-ben Parisiana mulatóként jött létre, utána lett belőle sorban Kristálypalota, Táncpalota, Revüszínház, Blaha Lujza Színház, Nemzeti Színház kamaraszínháza, Kamara Színház.

1937-től az Andrássy Színház nevet kapta, mivel az Andrássy úti Színház társulata kezdett játszani benne. Vaszary János eleinte főrendezőként volt jelen, majd 1941-44 között az igazgatói posztot foglalta el. Ekkor játszott a színházban felesége, Muráti Lili is.

A színházak újjászervezése után 1945-ben Művész Színházra változott a név és Várkonyi Zoltán vált a vezetővé. Olyan darabokat játszottak itt, mint például a Csókos asszony. Előadónk megfogalmazása szerint „a kritikusok hamar elverték a port a darabokon”.

Az épület államosítása után 1949-ben Úttörőszínház lett Fábri Zoltán igazgatásával, aki Várkonyi Zoltán sógora volt. A színészek közé tartozott például Békés Itala. Ezután egyesítették az Ifjúsági Színházzal, és 1960-tól a Nagymező utcai társszínházában musicaleket kezdtek játszani, ebben pedig a prózai darabokat. Eleinte ez kapta a Thália Színház nevet (majd később máshová költöztették), igazgatója volt Keres Emil és Kazimir Károly, színészei közé pedig többek közt Dajka Margit és Kovács Károly tartozott. IMG_8184.jpg

Ezt követően sokáig gyerekszínházként funkcionált az épület, méghozzá 1994-ig, mikor Székely Gábor új társulatot szervezett, és Új Színház néven kezdték meg működésüket. 1998-tól Márta István vette át a színház igazgatói posztját (update: egészen 2012. februárjáig, mikor Dörner György került a vezetői posztra, ami nagy sajtóvisszhangot keltett).

Széchenyi István Kereskedelmi Gyakorló Szakközépiskola

Mintha folytattuk volna Lajta Béla emléktúránkat, szintén egy olyan épületet néztünk meg a színház után, ahol ő alkotott szecessziós mintákat. A művész a magyar szecesszió megalkotására szánta el magát, és ennek érdekében gyűjtéseket végzett. Az iskolán belül nagyon sok példáját láthatjuk ennek a motívumkészletnek. Ahogy közeledtünk az épület felé, anyukám arra is rájött, hogy egyik nővérem ide járt anno, és szülői értekezleteken sokszor látta ezeket a díszítéseket, anélkül hogy történetükkel tisztában lett volna. IMG_8201.jpg

Az ajtóban már diákok és tanárok várták az érkezőket, akik az iskola jellegzetességeit mutatták be. Felhívták a figyelmünket, hogy minden emeleten más az ajtók és a csempék mintája, a tervezők erre gondosan ügyeltek. A mozaikok helyreállítói féltek az esetleges rongálásoktól, de mint kiderült, alaptalanul. IMG_8325.jpg

Ahogy belépünk a díszes bejárati kapun, rögtön a világháború diák áldozatainak emelt emlékhelyet és mozaikcsempét láthatunk. IMG_8215.jpg

A folyosó másik oldalán léphetünk be a tornaterembe, ahol a csempe mintája és a mennyezeti dísz szintén eredeti. Továbbá egy emléktábla hirdeti, hogy 99 évvel ezelőtt itt játszottak kosarat először hazánkban, de az a verzió még nem kosárpalánkos meccs volt. IMG_8209.jpg

Ezután beléphettünk egy osztályba, ahol szintén szemügyre vehettük az eredeti csempéket, és a két részből álló csúsztatható táblákat. 

A tanáriba és az igazgatói irodába is bemehettünk, ahol a diákokat talán inkább szorongó érzés szokta elfogni, pedig itt vannak többek közt a legjobb részletek! Az összes bútor és lámpa eredeti, melyet az Iparművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria is el szokott kérni egy-egy kiállításra. Megfigyelhető a jellegzetes tulipános és galambos bútorminta. IMG_8241.jpg

A tanáriban függő Széchenyi portréról, az iskola névadójáról többet is hallhattunk a lelkes tanár vezetőnktől – a kép eredetije a Magyar Tudományos Akadémián található. 

Nekem a kedvencem mégis az a régi tábla, ahol a tanárok jelezhetik, hogy milyen teremben van órájuk éppen. Hasonlót a korábbi iskolámban én is láttam, és gondolom minden tanárnak ismerős lehet, na de ilyen autentikus változattal ki találkozott már? 

IMG_8246.jpg

A következő „csúcs berendezés” az iskola liftje, amit normál esetben csak a tanárok használhatnak, de velünk itt is kivételt tettek. A liftben egy díszes fotel található! A színezett ablakok pedig az 1912-es feliratot, vagyis a készülési dátumot hirdetik.

Szerencsére bementünk a könyvtárba is, melyet kár lett volna kihagyni. A körben futó, tulipánmintás bútorzat itt is megőrződött az utókornak. A kétrészes tetőtéri ablak úgyszintén, de a hozzá tartozó légszabályozó rendszer, ami az ablakok közé szorította a levegőt, már elromlott. Ennek következtében nyáron meleg, télen pedig hideg van a könyvtárban, mert a légkondicionáló berendezés beszerelését a műemlékvédelem nem engedi. IMG_8284.jpg

Sok időt töltöttünk a kísérleti teremben is, vélhetően kísérőnk foglalkozásának következtében. Kiderült, hogy a gázcsövek itt alul futnak, ami sok szitkozódásra késztette a felújítást végzőket. A padló pedig ritka anyagból készült, amit nehéz volt rekonstruálni. A kémiai előadó fa padsorokból áll (erre az ELTE-n is látni példát, a fejemben még mindig így néz ki egy hagyományos egyetemi terem), és itt sajnos nehéz meggátolni a véséseket. IMG_8291.jpg

A kémiai szertárban a tanárnő elbüszkélkedett a 100 éves fiolákkal és mérlegekkel. A szekrények pedig olyanok, amikbe egyesével vezették a gázt.

A beszélgetés ezután inkább oktatásügyi kérdésekre terelődött. Jelenleg 20 osztály működik az iskolában, de állítólag kevés a diák, mert inkább OKJ-s tanfolyamon szereznek kereskedelmi végzettséget mint szakközépiskolában. Pedig a tanárnő szerint a két tudás nem összemérhető egymással, nyilván az utóbbi javára. Korábban három kereskedelmi iskola működött a környéken, melyek közül a másik kettőt megszüntették. A tanárok azt várták volna, hogy ennek következtében több lesz a gyerek, de a diákok mégsem ebbe az iskolába jöttek át…

Pest megyei Önkormányzat

A harmadik állomásra már egy kissé elcsigázva érkeztünk, de kár lett volna kihagyni a Pest megyei Önkormányzat körbejárását. Az épület eredetileg lakóház volt, melyet az 1690-es években vásárolt meg a megye. 1800-1841 között három építészeti fázist különböztethetünk meg, amelyek az udvarokon jól megfigyelhetőek: ugyan mind klasszicista stílusban készült, de más-más díszítésekkel. A világháborúban megrongálódott az épület, ezért a most látható szobrok eredetileg más udvarokban voltak felállítva.

A séta azonban nem az udvarból indult, hanem a díszteremből, ahol az ülések is folynak. Jelenleg a Pest Megyei Közgyűlés tagjának 43 fő választható meg. Ezek az ülések egyébként a zárt napirendi pontokat kivéve nyilvánosak. Korábban a karzaton állhattak az újságírók és más meghívottak, de mikor ott jártunk, éppen nem szabadott felmenni.

A termet körben híres személyek festményei díszítik, többnyire olyanoké, akik itt is dolgoztak, pl. Kossuth (követként járt itt), Dózsa, Táncsics. A terem közepén három termetes csillár lóg, melyek eredetileg a Bródy Sándor utcai országházat ékesítették. Az órát pedig közadakozásból gyűjtötték össze, és eredetileg negyedóránként jelezte az időt.

IMG_8349.jpg

Jól jellemzik még a termet a nagyméretű zászlók, melyek közül a pest megyei a három halmon álló oroszlán. Emellett egy vitrinben egy adománylevél másolatának a másolata, méghozzá Visegrád vármegyéé mely korábban a Pest megyei területet is magában foglalta. 

Ezután az udvarok körbejárása következett, hogy mi is szemügyre vehessük a különbségeket. Az első udvart jó akusztika jellemzi, ezért koncerteket is szoktak tartani a területén. Mint megtudtuk, egy kanadai diófát is láthatunk benne, ami már több mint 100 éves. Ez az udvar több filmrendezőt is megihletett, ezért viszontláthatjuk pl. a Hídemberben és A Noszty fiú esete a Tóth Marival c. filmben. Az itt látható fáklyás női alak egyébként az Európa Szállóból került ide.

IMG_8358.jpg

A második udvarba borzongva lép be, aki tudja, hogy mire használták. Korábban ezen a helyen zajlottak ugyanis az akasztások, ezért "akasztó udvarnak" is szokták nevezni. A kapualjban Hermes szobra fogad bennünket, mely Huber József alkotása. Beljebb pedig Hébé és Uránia kútszobra, szintén máshonnan átszállítva, ahogyan az erkély is. A címeres téglák pedig arra utalnak, hogy korábban a megyeháza ezekből állt.

IMG_8375.jpg

A harmadik udvarban irodákat találunk, de korábban lakásként is funkcionált némelyik. A különlegessége egy napóra, ami 9-15 óra között mutatja az időt (ez a hivatali idő) és 2 méter hosszú. A másik oldalon a kocsiszín volt, erre utal a falon elhelyezett dombormű is.

IMG_8400.jpg

A börtönhöz lefelé vezető út elején Genius szobra áll, mely eredetileg egy síremléket díszített. Bementünk a siralomházból átalakított kistárgyalóba is, ahol olyan piros ülőgarnitúra és asztal áll, amit összesen két példányban készítettek el. A kék párja méghozzá a Sándor Palotában található. A vitrinben Herendi porcelánok sorakoznak, a falon pedig Mária Terézia, V. Ferdinánd és Savoyai Márta Anna festményei.

IMG_8408.jpg

A legszebb mégis a nyolcszögű börtönkápolna, ami állítólag nem maradt meg máshol. Hild János tervezte eredetileg, és a rabok a folyosóról hallgathatták az istentiszteletet. 1920-ig működött itt a börtön, majd a Gyorskocsi utcába helyezték át.

IMG_8411.jpg

Ezután a funkcióját vesztett kápolnát áttervezték neoklasszicista polcrendszerű levéltárrá. A Pest megyei Levéltár építése után, 2001-ben azonban ezek az iratok is átkerültek máshová, így újra elhagyatottá vált a terem. 2007-es cikkek szerint ekkor fejezték be a felújítását, Erdő Péter bíboros megáldotta 2007. decemberében, és kiállítótérként használták a továbbiakban. 

A díszes üvegablakok nem az eredeti tervekkel születtek, hanem 1940-ben. Rákóczy Artúr készítette a terveket és Zsellér Imrének köszönhető a kivitelezés, aki Róth Miksa tanítványa volt (további alkotásai a Vakok Intézetének Nádor Termében és a Visegrád utcai házban tekinthetőek meg).

Az ablak tervezésekor figyelembe vett heraldikai szempontok:

  • Megyei címerek: Pest, Pilis, Solt, Kiskun
  • Felette emlékező ablak: Kassa, Kolozsvár, Ungvár, Szabadka címerei
  • Továbbá Endre László alispán, József főherceg nádor, Eszterházy család címerei
  • Wesselényi, Batthyány, Károlyi címerek
  • Jelentős családok címerei, pl. Ráday, Nyáry, Fáy, Bojári-Vigyázó.

A galérián kutatószobák találhatóak, köztük Kosáry Domokosé is itt volt, aki néhány évig a börtönben ülve végzett itt tudományos munkát, majd a levéltár alkalmazottja lett.

 

(Ajánló: Egy még hosszabb leírás az önkormányzat épületéről Galántai Lászlótól a Pest Megyei Közművelődési Intézet oldalán.)

A bejegyzés trackback címe:

https://habosvilla.blog.hu/api/trackback/id/tr974373197

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása